Magyar Katolikus Lexikon > V > váci egyházmegyei múzeum

váci egyházmegyei múzeum, Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjtemény: Előzménye a Csáky Károly Emmánuel váci pp. által 1900: berendezett székesegyházi kincstár, melynek mutatóját Koncz József sekrestyeigazgató 1910: készítette el. Ekkor 80 tárgyat (textíliák és ötvösmunkák) írtak le. Keszthelyi Ferenc megyéspüspök 1992: Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjtemény néven szervezte újjá. Első ig-ja dr. Varga Lajos, munk. Varga Zsuzsa művtörténész. – A ~ célja a székesegyházi kincstár megőrzése, az egyhm. tp-ban lévő műértékek és történelmi értékek számbavétele és megőrzése. A nagypréposti palota államtól való visszavétele után lehetőség nyílt arra, hogy a Kincstár egyes darabjait és az egyhm-ben lévő műértékeket kiállítás formájában is be lehessen mutatni. Helye a nagypréposti palota, melyben az emeleti termek képei önmagukban is múzeális értékek. 1995-: ig-ja Pálos Frigyes őrkanonok, művtörténész.  V. La.

Koncz József: A váczi székesegyház kincstárának útmutatója. Vácz, 1910.